Sayfalar

Kürtaj Sonrası Kanama, Ağrı ve Şişlik

Kürtaj Sonrası Kanama, Ağrı ve Şişlik

Kürtaj sonrası yaşadığınız kanama, ağrı ve şişlik normal mi şeklinde merakınız var ise, bunlar normal olan durumlardır. Kürtaj sırasın da ve kürtaj sonrasın da kanama miktarı en fazla adet kanaması kadar olacaktır. Bu miktar kürtaj bitiminden sonra her geçen gün azalarak ilerleyecektir. Peki, Kürtaj sonrası olan kanamalar ve ağrılar ne kadar sürer ? bu tip durumlar en fazla 1 hafta sürer veya 3 ila 5 gün içerisin de kesilir. Fakat bazı hastalar da kürtaj işlemin den sonra kanama görülmeyebilir. Bu da oldukça normal bir durumdur. Fakat kanamanın çok olması ve 1 hafta içinde bitmemesi kürtaj sırasında içinizde parça kaldığına işarettir.Hemen bir doktora başvurulması gerekir. Gayet basit ve kısa süren işlemler ile içiniz deki parça alınır ve kanama kesilir.

Kürtaj sonrası ağrı ise adet ağrısı gibi kasıklarda beliren bir ağrıdır. Doktorunuzun size önerdiği ağrı kesici ile bu ağrı azaltılır. Kürtaj lokal anestezi ile yapılmışsa, işlemden sonra 15 dakika boyunca adet ağrısına benzer bir ağrı ile karşılaşılır ve bu ağrı 15 dakika içerisinde sona erer. Bebek aldırma sonrası ağrı ve kanama gün geçtikçe azalacaktır. Bazen kürtaj sonrasın da hiç bir ağrı hissetmeyebilirisiniz. Bu tamamen vücudunuz ile alakalı olan bir durumdur. Fakat kürtajdan sonra ağrı olması da gayet normal olan bir durumdur ve doktorunuzun size önerdiği ilaçları düzenli kullandığınız da azalacaktır.Ağrınız kürtajın ilk gününden sonra hafif bir hal alacaktır ve gün geçtikçe kaybolacaktır.
kürtaj sonrası kanama ve ağrı
Kürtaj sonrası şişlik görülmesi de gayet olağan bir durumdur.Ancak büyük tuvalete çıkamama ve aşırı kanama ile birleştiğinde rahim delinmesine işarettir ve çok acil müdahale gerektirir. Bebek aldırma sonrasın da kanama, ağrı ve şişkinlik elbette olacaktır fakat bunun yanın da belirli şikayetler de bulunuyorsa bir jinekolojik muayene yaptırmanız da fayda olacaktır. Çünkü kürtajın da elbette bir çok riski vardır. Kürtaj işleminden bir hafta sonra hastanın kontrol amaçlı bir muayene görmesin de de fayda olacaktır. Doktorunuz rahimdeki toparlanma durumunu kontrol edecek ve size bildirecektir. Kürtaj sonrası yaşananlar genelde hafif bir ağrı, 1 hafta süren ve gün geçtikçe azalan kanama ve şişkinlik gibi durumlardır.

Kürtaj sonrasın da nadir olarak görülse de akıntı, koku ve kaşıntı gibi şikayetler de olabilir. Bunun nedeni genelde kürtaj işlemi sırasın da vajinanın ve rahim ağzının antiseptik bir solüsyonla temizlenmesidir. Bu vajinanın yapısını bozabilir ve akıntıya sebebiyet verebilir. Böyle durumlar da kürtaj sonrasın da hastalar genel olarak yeşil veya sarı renkli akıntılardan ve kaşıntı durumundan şikayet eder. Bu durumu doktorunuza bildirmeniz de fayda var. Kendisinin size vermiş olduğu ilaçlarla bu durum engellenecektir. Bir de kürtaj işlemi sonrasın da ateş yükselmesi durumunun olmaması gerekir. Bunun nedeni bir enfeksiyon gelişmiş olmasıdır. Hemen doktorunuza başvurunuz.

3 Yorum

  1. bende kürtaj olduktan sonra kanama ve ağrı yaşadım, 4-5 gün sürdü ayrıca karnımda şişlik vardı fakat sonradan geçti. Kürtaj yöntemi olarak kesinlikle vakumla kürtajı öneririm en sorunsuzu.

  2. Bende kürdaj oldum ağrı siskinlık devam edıyo

  3. Uyusturulmadan kürtaj olan varmı

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Download mp3

www.dusukhapisaglik.info sitesi bilgilendirme amaçlı açılmıştır. Sitede düşük hapı v.b maddelerin satışı yapılmamaktadır. Bu tarz maddeleri satmak isteyen kişilerin iletişim bilgileri (telefon, mail vb.) sitede kesinlikle yayınlanmamaktadır. Dolayısıyla ilaç almak isteyenler ile satmak isteyenler hiç bir şekilde irtibata geçirilmemektedir.